Zastosowania GPS

Większość kierowców doskonale wie, że GPS świetnie sprawdza się w nawigacji samochodowej lub pieszej. Nie mniej jednak, GPS ma wiele innych zastosowań, jednak większość z nich wiąże się ustalaniem pozycji pojazdów oraz ustalaniem trasy. Kto więc, i w jaki sposób, wykorzystuje GPS do realizacji własnych zadań?

Oczywiście wojsko, ponieważ to system wojskowy. Jednak nie będę zagłębiał się w ten temat, gdyż nie jest on łatwy dla przeciętnego ‘Kowalskiego’. Istnieje jednak wiele firm i podmiotów, które z powodzeniem mogą korzystać z osiągnięć GPS.

Na rynku możemy znaleźć usługi firm, które oferują usługi w takich zakresach jak zarządzanie flotą samochodową firmy. Na czym polegają owe usługi? Otóż część z nich opiera się na GPS. Administrowanie samochodami firmowymi polega m.in. na monitorowaniu ich pozycji. Nadajniki GPS nadają się do tego idealnie. Wyłączając monitorowanie pojazdów GPS, taka usługa obejmuje także kontrolę stanu pojazdów oraz ewidencję czasu pracy kierowców.

Z GPS korzystają także służby ratownicze, które mogą bardzo łatwo namierzyć właściwą lokalizację. Ponadto, przydaje się on sejsmologom, geografom i kartografom. Podczas monitorowania aktywności geologicznej naszej planety.