Phablet

Powstawanie coraz to nowych kategorii produktowych, zwłaszcza na rynku urządzeń elektronicznych, nie dziwi już nikogo. Postanowiłem wspomnieć o tym przy okazji targów CES 2013 odbywających się w Las Vegas i nowym produkcie firmy Huawei. Jest to tzw. phablet – czyli połączenie smartfona i tabletu. Niektórzy upodobali sobie inną nazwę – tablofon.

Phablet można określić jako urządzenie pośrednie. Z jednej strony jest większe od typowego smartfona, z drugiej zaś za małe by określić je mianem tabletu. Co więcej, definicja phabletu powstałą dzięki firmie Samsung, która wprowadziła urządzenie spełniające powyższe przesłanki – Samsung Galaxy Note.

Wracając do CES 2013, Huawei zaprezentowało model Mate. Posiada on 6,1 calowy ekran (najmniejsze tablety posiadają 7-calowe ekrany). Wydawałoby się, że nie możliwa jest jego obsługa za pomocą jednej ręki. Jednak wiele osób radzi sobie z tym bardzo dobrze.Wbrew pozorom, nie jest to urządzenie toporne jeżeli chodzi o obsługę i gabaryty.

Duże znaczenie w takich urządzeniach będzie miała kwestia wagi i wyprofilowania. Lepszy profil pozwoli na dopasowanie do dłoni i ułatwi jednoręczną obsługą. Kwestia wagi to sprawa oczywista, więc nie rozpisuje się na ten temat.